Zelenina jako lék: Zázvor

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2010

Zázvor pravý je vyšlechtěnou rostlinou a ve volné přírodě se nevyskytuje. Jeho užití k léčbě je inspirováno zejména staletými zkušenostmi indické ajurvédy. Popis širokého spektra léčivých účinků zázvoru můžeme začít u oblíbeného receptu na zázvorový čaj s medem, citronem a případně i kouskem skořice či hřebíčku, který preventivně pomáhá v období chřipek a rýmy. Pokud už onemocníme, je tento čaj vydatným pomocníkem. Antibakteriální a antivirotické účinky zázvoru způsobují mimo jiné i to, že ani po několika týdnech v chladničce se na něm neobjevují plísně.

Mimořádně účinný je při poruchách zažívacího traktu; zvyšuje tvorbu šťáv a neutralizuje kyseliny. Zmírňuje dyspeptické obtíže, jako je pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, pomáhá odstraňovat časté říhání, nepříjemné pálení žáhy, nadýmání a plynatost. Zázvorové hořčiny jsou poměrně silné, takže se zázvorem musíme zacházet opatrně, kontraindikován je při vředových onemocněních žaludku, dvanáctníku, střev apod.
To je i důvod, proč může citlivějším jedincům popíjení zázvorového čaje nalačno přivodit mírné podráždění.
Zázvor má analgetické a protizánětlivé účinky, které pomáhají snížit bolesti při zánětech kloubů či svalových křečích. Dobře také pomáhá proti astmatu a vysokému tlaku. Zabraňuje srážení krve a snižuje v krvi hladinu cholesterolu. Má i silné antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí. Některé výzkumy dokonce nedávno prokázaly, že dokáže zpomalit i některé druhy rakoviny, zejména vaječníků a slinivky.
Zázvor bývá označován jako tzv. zahřívací droga. A to nejen vnitřně, ale i zevně, když se čerstvě nastrouhaný přikládá formou obkladů na zatuhlou šíji či na rozbolavělé svaly.

 VYZKOUŠEJTE
Zázvorový čaj nebo kandovaný zázvor jako prostředek proti kinetóze, nevolnosti způsobené při cestování autem, autobusem, vlakem či letadlem.


Přihlásit